اولین کارخانه شکلات سازی در ایران، حدود 60 سال پیش در تبریز راه اندازی شد

تاریخچه تولید شکلات در ایران

 

راه اندازی اولین کارخانه شکلات سازی در تبریز

 

تولید و مصرف شکلات در ایران نیز همچون بسیاری از کشورها سابقه ای نه چندان طولانی دارد؛ اولین کارخانه شکلات سازی در ایران در حدود 60 سال پیش در شهر تبریز، توسط دو برادر روسی راه اندازی گشت که محصول این کارخانه تا مدت های مدید، تنها آب نبات و تافی و فقط برای گروه سنی بچه ها بود. این کارخانه و کارخانه های متعددی که بعد از آن احداث گشتند، به تدریج دامنه فعالیت خود را گسترش داده و انواع دیگری از محصولات را تولید کردند. 

 

 

 

گسترش احداث کارخانه های شکلات سازی

 

در دهه های اخیر این شرکت ها به طرف تولید شکلات های تخته ای و لقمه ای در قالب مجلسی حرکت های متنوعی را داشته اند. به طوری که امروزه، انواع تافی، کارامل، کرم کاکائو، کارولین،  شکلات های مغزدار، فانتزی، تیره، روشن و ... در اشکال محتلف با بسته بندی های متنوع تولید می شوند. لازم به ذکر است که این کارخانه ها از فن آوری های پیشرفته در زمینه استفاده از دانه های روغنی کاکائو برخوردارند و برخی از آنها در سال های اخیر به عنوان واحد های تولید کننده و یا صادرکننده نمونه کشور انتخاب شده و جوایزی هم دریافت داشته اند.

 

                                                        

 

فراگیری تولید شکلات در ایران

 

امروزه حدود 1000 واحد صنعتی در ایران فعالیت دارند؛ اما حجم تولید آنها حدود 50 درصد ظرفیت آنهاست و حدود 20 درصد از آنچه تولید می کنند به خارج از ایران صادر می گردد. به طوری که صادرات شکلات ایران در دهه های اخیر افزایش و رشد چشم گیری داشته است.