OK
Untitled Document

چه زمانی می­توان شکلات را در برنامه غذایی کودکان قرار داد؟


در ابتدا، به خاطر داشته باشید که شما باید منتظر بمانید تا فرزندتان 24 ماهه شود؛ سپس شکلات را در برنامه غذایی او قرار دهید. سیستم گوارشی کودکان کوچک به اندازه کافیقوی نیست که بتواند شکلات را به راحتی هضم کند.

آیا قرار دادن شکلات در برنامه غذایی کودکان، ایده مناسبی است؟

 

بله شکلات می­تواند برای بهبود روند رشد و حفظ سلامت فرزند شما مفید باشد. مزایای افزودن این ماده غذایی خوشمزه در رژیم غذایی کودکان عبارتند از:

1- پشتیبانی از عملکرد مغز کودکان:

 

ترکیباتی به نام فلاونول که به طور طبیعی در شکلات یافت می­شود، به افزایش عملکرد حافظه و بهبود قابلیت­های شناختی عمومی کودکان کمک می­کند.

2- کمک به سیستم گردش خون کودکان:

 

 نتایج تحقیقات اخیر دانشمندان ثابت کرده است که مصرف منظم شکلات می­تواند عملکرد قلب و عروق خونی کودکان را بهبود بخشد. همچنین، فلاونول­های موجود در شکلات باعث جلوگیری از لخته شدن خون در بدن فرزند شما شده و عملکرد سیستم گردش خون را بهبود میبخشد.

3-افزودن شکلات به برنامه غذایی کودکان، احتمال آسیب­های سلولی را کاهش دهد:

شکلات غنی از آنتی­اکسیدان­ها است که در میوه­ها و سبزیجات مختلف یافت می­شود. آنتی­اکسیدان­ها احتمال بروز آسیب­های سلولی طبیعی را در بدن کودکان کاهش داده و کارایی سلول­های مختلف را بهبود می­بخشد.

4- قرار دادن شکلات در رژیم غذایی کودکان، موجب بهبود خلق و خوی آن­ها می­شود:

شکلات موجب افزایش تولید انتقال­دهنده­های عصبی به نام اندورفین در بدن کودکان می­شود؛ این انتقال­دهنده­های عصبی موجب ایجاد احساس شادی در انسان می­شود. ترکیب دیگری به نام سروتونین در شکلات وجود دارد که به کودکان کمک می­کند تا احساس رفاه و شادی کنند.

5- قرار دادن شکلات در رژیم غذایی کودکان، سطح کلسترول بد را در بدن آن­ها کاهش می­دهد:

شما ممکن است در مورد سطح کلسترول نوزاد خود نگران نباشید! اما خوب است بدانید که مصرف شکلات می­تواند سطح کلسترول LDL (کلسترول بد) را در بدن فرزند شما کاهش داده و کلسترول HDL (کلسترول خوب) را افزایش دهد.

بهترین نوع شکلات برای کودکان، کدام است؟

پزشکان متخصص اطفال، شکلات شیری را برای کودکان پیشنهاد می­کنند که احتمالاً، بی­خطرترین شکلات است. شکلات شیری تنها 5 میلی­گرم کافئین (226 میلی­گرم) دارد (درمقایسه با 160 میلی­گرم کافئین در شکلات تلخ با وزن مشابه)؛ بنابراین، هنگام مصرف شکلات شیری، کافئین کمتری وارد بدن کودکان می­شود.

آیااحتمال دارد که بدن کودکی به مصرف شکلات آلرژی داشته باشد؟

بله بدن کودک می­تواند به شکلات آلرژی داشته باشد. شکلات از بذر گیاه کاکائو ساخته شده است که توانایی ایجاد واکنش آلرژیک در بدن کودکان را دارد

شکلات تلخ از جمله پرطرفدارترین مواد خوراکی در سرتاسر جهان است. شکلات انواع مختلفی دارد و با توجه به محبوبیت و داشتن طعم مطلوب فرآورده های مخلفی از این ماده خوشمزه تولید شده است. شکلات تلخ از جمله مفیدترین مواد خوراکی به شمار می آید که اگر در زمان مناسب مصرف شود، فواید بسیاری خواهد داشت.

 

شکلات تلخ، به شکلاتی گفته می‌شود که میزان کاکائو اضافه‌ شده به آن بسته به میزان ماده خشک تا ۷۵درصد رسیده و میزان شکر آن بسیار کم است؛ به این معنا که اصل عمده مخلوط اولیه شکلات، کاکائوست. شکلات تلخ یا سیاه از نوع ۲۰ درصدی آغاز می‌شود. این نوع شکلات خیلی تلخ و رنگ آن هم خیلی تیره نیست. این حد تیرگی پایه شکلات است و در نمونه‌های مرغوب شکلات، نیم‌درصد به نیم درصد حد تیرگی شکلات افزایش می‌یابد تا به ۹۷ درصد می‌رسد.